L'Associació de Representants, Promotors i Mànagers de Catalunya (ARC) ha celebrat aquest vespre la gala de lliurament de la 15a edició dels Premis ARC. S'ha entregat un total de 17 guardons que premien la feina de músics, programadors, sales de concerts i la resta de professionals del sector.
Els guardons dels XV Premis ARC s’han entregat el dimarts 5 de desembre al Mercat de les Flors, en una gala conduïda i presentada per Quim Masferrer. Al llarg de la nit hi ha hagut actuacions de La Pegatina, Els Amics de les Arts, La iaia i Quico Pi de la Serra. Podeu consultar la llista completa de guanyadors a continuació:
Premis a gires
Millor gira per sales de Catalunya
Manel
Love of Lesbian
Pau Vallvé
Gossos
Millor gira per teatres i auditoris de Catalunya
Blaumut
Maria del Mar Bonet
Els Amics de les Arts
Judit Neddermann
Millor gira per festes majors dels ajuntaments (grups de versions o tributs)
Hotel Cochambre
Di-versiones
Los 80 Principales
Tremendos
Millor gira per festes majors dels ajuntaments (grups de temes propis)
Zoo
Doctor Prats
Aspencat
Gertrudis
Millor gira per festes majors dels ajuntaments (grups de ball)
L’Orquestra Internacional Selvatana
La Salseta del Poble Sec
La Montecarlo
Orquestra Nova Saturno
Millor gira internacional d’artista o grup català
Andrea Motis & Chamorro Group
Joana Serrat
Las Migas
La Pegatina
Millor gira per festivals
Txarango
Ramon Mirabet
Mishima
La iaia
Millor gira d’artista o grup musical adaptada a públic familiar o infantil
Dàmaris Gelabert
Albert Pla i Tortell Poltrona
Xiula
Reggae per Xics
Premis generals
Millor programació d’espai musical
Be Good (Barcelona)
Depósito Legal (L’Hospitalet de Llobregat)
Jamboree (Barcelona)
Yeah! (Girona)
Millor programació de sala de concerts
La Mirona (Salt)
Marula (Barcelona)
Nau B1 (Granollers)
Sidecar (Barcelona)
Millor programació de teatre o auditori
Kursaal (Manresa)
Teatre-Auditori Atrium (Viladecans)
Auditori Municipal i Teatre Cal Bolet (Vilafranca del Penedès)
Auditori de l’Ateneu (Banyoles)
Millor cicle de música o festival
Festival Strenes (Girona)
Vida Festival (Vilanova i la Geltrú)
Voll-Damm Festival Internacional de Jazz de Barcelona
Festival Jardins de Pedralbes (Barcelona)
Millor programació musical de festa major
Festa Major de l’Ajuntament de Lleida
Festa Major de l’Ajuntament de Tortosa
Festa Major de l’Ajuntament de Vidreres
Festa Major de l’Ajuntament de Santa Coloma de Gramenet
Millor mitjà de comunicació amb continguts musicals
El matí de Catalunya Ràdio (Catalunya Ràdio)
Territori clandestí, de Consol Saenz (Ràdio 4)
Setmanari digital EDR (revista Enderrock)
Feeel (Betevé)
Millor artista revelació
Maria Arnal i Marcel Bagés
Bad Gyal
Pavvla
Roba Estesa
Rosalía & Refree
Hora de Joglar
El premi a la trajectòria ha estat per al promotor musical Fede Sardà.